• Trošku netradične, ale chutne...

• Polievka hŕstková s jemným bulgurom a šošovicou- Zmes strukovín /biela fazuľa, žltý hrach, zelený hrach/  zalejeme vodou a privedieme do varu. Zmes jemného bulguru a červenej šošovice varíme 20 minút. Zeleninu /mrkva, kaleráb, zeler, petržlen/ nakrájame na malé kocky, udusíme na troške oleja, pridáme červenú papriku, zalejeme vodou a uvaríme do mäkka. Pridáme k uvarenému bulguru a podľa potreby dochutíme soľou.

Šošovicový kuskus so zeleninou a kuracím mäsom- Kuracie vykostené stehná umyjeme, osušíme, pokrájame na rezance, osolíme, opečieme na oleji do mäkka. Šošovicový kuskus zalejeme horúcim kuracím vývarom, necháme napučať, vidličkou skypríme, prikryjeme a necháme 10 minút postáť. Cibuľu, papriku červenú a oranžovú pokrájame na väčšie kúsky, osolíme a upečieme pri 220 stupňoch celzia. Všetko spolu premiešame – kuskus, kuracie mäso, upečené papriky a cibuľou a sterilizovaným hráškom. Dochutíme celú zmes bylinkami. Pri podávaní posypeme umytou, posekanou petržlenovou vňaťou. Ako prílohu podávame zeleninové šaláty.

Fazuľové brownies- V mixéri vyšľaháme vajcia /2 ks/, kokosový olej /0,07 kg/, trstinový cukor /0,2 kg/. K vyšľahanej zmesi pridáme opláchnuté sterilizované fazule /0,2 kg/, soľ a mixujeme znova do hladkej konzistencie. Pridáme kakao /0,04 kg/, ktoré zmiešame s mletou škoricou a kypriacim práškom. Zmes vylejeme do maslom vymasteného a strúhankou vysypaného pekáča a pečieme 30-50 minút pri teplote 160 stupňou celzia. Sterilizovanú fazuľu môžeme nahradiť čerstvou- uvarenou.

• Chutné nátierky

• Nátierka tofu syrová s vajcom- maslo vymiešame s nastrúhaným tofu syrom, pridáme postrúhané na tvrdo uvarené vajcia, očistenú na jemno postrúhanú mrkvu, mlieko a dochutíme soľou. Dobre vymiešame

Nátierka cícerová- Cícerovú múku zalejeme mierne osolenou vriacou vodou a uvaríme na hustú kašu. Necháme vychladnúť, rozmixujeme na hladký krém. Maslo vymiešame s očisteným a prelisovaným cesnakom, horčicou, citrónovou šťavou. Pridáme očistený a na jemno posekaný pór. Do vymiešaného masla pridáme vychladnutý krém z cícerovej múky, necháme cca 30minút odstáť. Znova prešľaháme.

Nátierka tekvicová- Uvarenú tekvicu rozmixujeme . Tvaroh dôkladne vyšľaháme s maslom a džemom. Pridáme tekvicové pyré a dobre vyšľaháme.

Nátierka z tuniaka s mrkvou- Maslo vymiešame, pridáme očistenú na jemno postrúhanú mrkvu, na jemno pokrájanú cibuľu, rozdrveného tuniaka bez nálevu a dochutíme citrónovou šťavou.

Nátierka šošovicová s jogurtom- Šošovicu preberieme, umyjeme a uvaríme vo vriacej vode. Uvarenú rozmixujeme, pridáme do vymiešaného masla s jogurtom a očistenou na jemno nakrájanou cibuľou. Dochutíme očisteným prelisovaným cesnakom a soľou.

Nátierka kuracia s uhorkami- Kuracie prsia umyjeme a uvaríme v mierne osolenej vode. Necháme vychladnúť a pomelieme. Maslo vymiešame s mliekom, pridáme nastrúhané sterilizované uhorky a na tvrdo uvarené vajcia. Vymiešame do peny. Dochutíme soľou a horčicou. Vyšľaháme.

Nátierka syrová pena- Maslo, smotanový syr a mlieko vyšľaháme do peny.

Nátierka fazuľová so syrom – prebratú fazuľu umyjeme a uvaríme do mäkka, Uvarenú rozmixujeme, pridáme do masla s mäkkým syrom, dochutíme soľou a horčicou a vyšľaháme.

Špenátová nátierka – očistenú a na jemno nakrájanú cibuľu speníme na oleji pridáme špenát, mlieko, dochutíme soľou a očisteným prelisovaným cesnakom a podusíme asi 20minút. Necháme vychladnúť. Maslo vymiešame s postrúhanými na tvrdo uvarenými vajcami, pridáme vychladnutý špenát a vyšľaháme do peny.

Nátierka z ovsených vločiek s kápiou – ovsené vločky preberieme popražíme nasucho, zomelieme a zalejeme mliekom. Necháme napučať. Maslo vymiešame so syrom do peny pridáme kašu z ovsených vločiek dochutíme soľou a na jemno nakrájanou kápiou.

Nátierka syrová s reďkovkou – maslo vyšľaháme so syrom a jogurtom, pridáme očistenú pokrájanú reďkovku, umytú pažítku, očistené na tvrdo uvarené a postrúhané vajcia. Spolu všetko vyšľaháme do peny.

Avokádová nátierka – Maslo vyšľaháme, pridáme prelisovaný mäkký tvaroh, očistené na jemno nakrájané avokádo, očistenú na jemno nakrájanú cibuľu a paradajkový pretlak, alebo drvené paradajky. Dochutíme soľou a vyšľaháme

Kelová s vajíčkom- cibuľu očistíme nakrájame a speníme na oleji. Pridáme očistený, umytý, na rezance nakrájaný kel, dusíme do mäkka. Udusený kel vymiešame s maslom, na tvrdo uvarenými nastrúhanými vajíčkami, dochutíme prelisovaným cesnakom, pretlakom a soľou

Nátierka maslová s čokoládou- maslo vyšľaháme s práškovým cukrom a vlažným mliekom, pridáme zmäknutú varovú čokoládu

Nátierka šunková pena- maslo vyšľaháme s horčicou a mliekom, pridáme pomletú šunku a očistenú na drobno nakrájanú cibuľu dochutíme soľou a vyšľaháme do peny.

Nátierka syrová labužnícka- maslo vymiešame s mäkkým syrom a mliekom. Pridáme očistenú na jemno posekanú cibuľu, nastrúhaný plesňový syr, nastrúhaný tvrdý syr a vyšľaháme do peny

Nátierka syrová s reďkovkou- maslo vyšľaháme so syrom a jogurtom, pridáme očistenú postrúhanú reďkovku, umytú posekanú pažítku, očistené na tvrdo uvarené a postrúhané vajcia. Spolu všetko vyšľaháme do peny.

Nátierka tofu syrová so zeleninou- maslo vymiešame s nastrúhaným Tofu syrom /skúste aj kombináciu s údeným /, pridáme postrúhané na tvrdo uvarené vajíčka, očistenú na jemno nakrájanú mrkvu, mlieko a dochutíme soľou.

Nátierka vlašská- maslo vymiešame s horčicou, pridáme očistenú na jemno pokrájanú cibuľu, na drobné rezance pokrájanú šunku a sterilizované uhorky. Dobre premiešame. Nakoniec pridáme na posekané na tvrdo uvarené vajcia. Dochutíme soľou.