• Recepty sú normované na 10 detských porcii

0,01 kg paradajkový pretlak

0,05 kg cibule

POSTUP

Maslo vyšľaháme, pridáme prelisovaný jemný tvaroh, očistené na jemno postrúhané avokádo, očistenú na jemno nakrájanú cibuľu s pretlakom. Dochutíme soľou a vyšľaháme.

Nátierka cícerová

0,05 kg cícer

0,15 kg masla

ČL biely jogurt

0,05 kg cibule

Postup

Cícer preberieme, namočíme a uvaríme do mäkka (môžeme použiť aj sterilizovaný cícer), uvarený prepasírujeme alebo rozmixujeme. Maslo vymiešame s jogurtom, očistenou na jemno nakrájanou cibuľou, pridáme cícer a dochutíme soľou. Dobre vyšľaháme.

polievka Cícerová so zeleninou a zemiakmi

0,15 kg cícer

1 ČL oleja

1 PL múky

menšia cibuľa

0,1 kg mrkvy

0,1 kg zeleru

0,1 kg petržlenu

0,1kg kalerábu

2 strúčiky cesnaku

0,5 kg zemiakov

Červená mletá paprika

Postup

Cícer preberieme, umyjeme, namočíme do vody. Prilejeme vodu a uvaríme do mäkka. Na časti tuku speníme cibuľu, pridáme očistenú a postrúhanú zeleninu, podusíme a uvaríme do mäkka. Pridáme zemiaky. Keď je zelenina mäkká spojíme ju s uvareným cícerom, zahustíme paprikovou zápražkou, dochutíme prelisovaným cesnakom a soľou a varíme ešte spolu 20 minút.

Zeleninový karbonátok so strukovinou a sušenými rajčiakmi

0,15 kg cícer

0,2 kg šošovice

0,1 kg fazule

menší karfiol

pór

menšia cibuľa

0,4 kg mrkvy

0,1 kg petržlenu

2 vajcia

1 PL masla

Sušené rajčiaky podľa chuti

0,1 kg strúhanky

Olivový olej

Postup

Koreňovú zeleninu očistíme, umyjeme a varíme do mäkka cca 10-15 minút. Karfiol očistíme rozoberieme na ružičky a krátko povaríme. Uvarenú zeleninu vyberieme, popučíme , pridáme vajcia, strúhanku, maslo, pokrájaný pór, pokrájanú cibuľu , pokrájané sušené paradajky (stačí 2-3 kúsky), trošku vody a strukovinovú zmes ktorú je dobre pomlieť, aby boli karbonátky vláčne. Masu premiešame, dochutíme soľou. Tvarujeme karbonátky, ktoré kladieme na plech, jemne potrieme olivovým olejom. Podlejeme vodou a pečieme v rúre asi 30 minút pri teplote 160 stupňov. Ako prílohu odporúčam zemiakovú kašu a zeleninový šalát

Zaujímavosti o surovinách:

Avokádo - obsahuje veľa vitamínu B5, B6, E, C, K, kyselinu listovú a veľa vlákniny a má vyšší obsah draslíka ako banány. Obsahuje zdravé tuky a žiaden cholesterol.

Cícer obsahuje množstvo bielkovín, vlákninu, draslík, vápnik, horčík, zinok, fosfor, sodík a vitamíny A, B, C, E, K, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú, omega 3 a omega6 mastné nenasýtené kyseliny a betakarotén. Varením sa a jeho prípravou sa žiadne vitamíny a živiny nestrácajú.